Vážení zákazníci, poslední objednávky tohoto roku budu přijímat do 8.12. (s dodáním do Vánoc). Eshop bude od 9.12 do 31.12. zavřen. Děkuji za pochopení. Znovu pro vás otevřu 1.1.2024.

Jakou látku vybrat?

1. Plavkovina - jedná se o pružný a příjemný materiál, který se používá na plavky. Tento materiál používám na pásy. Je ideální, pokud potřebujete pás v celku bez zapínání, protože se nevytahuje tak moc, jako úplet.

Materiál: 80%PAD+20%EA pruží do 4 stran

Gramáž: 170g/m² 

2. Úplet - je také pružný materiál, ale méně než plavkovina. Používá se například na výrobu triček. Je příjemný na tělo, pokud si vyberete možnost v celku, tak pás doporučuji spíše na spaní, hodně se vytáhne a při běžném nošení by mohl padat. Ideální je zvolit možnost na suchý zip nebo plastové patentky.

Dá se použít jak na pásy, tak i kapsičky (pouzdra na pumpu). V případě pouzder úplet vyztužím a tím udrží pevný tvar. Je to pak příjemné na holé tělo, ale rychleji se opotřebí než třeba kočárkovina. Běžně se z tohoto materiálu pouzdra nedělají.

Materiál: 95% bavlna, 5% elastan, jednolícní úplet - známená, že je to pružný materiál (základ je bavlna s příměsí elastanu pro pružnost. Čím víc elestanu, tím je pružnější. Jednolíc znamená, že je vzor pouze z jedné strany. Pokud by bylo uvedeno oboulíc - je vzor z obou stran látky).

Gramáž: 200 g/m2 - tento údaj znamená sílu materiálu. Čím vyšší údaj, tím silnější materiál.

 

3. Plátno - jedná se o tenčí bavlněný materiál (většinou 100% bavlna), který není pružný a na kapsičku ho musím vyztužit. Plátno není odolné vůči oděru a po praní se látka krčí a musí se vyžehlit. Tento materiál není vhodný na pásy.

 

3. Teplákovina - jedná se o hrubší materiál, který taky většinou pruží. Jak už název napovídá, používá se k výrobě tepláků, tak si můžete představit, její vlastnosti. Je příjemná na tělo. Na kapsičku se vyztuží, ale vzor se tím může mírně zdeformovat, látka se při šití může mírně napínat a také vzhled kapsičky nemusí působit profesionálně ušitý. Opravdu se s ní těžko pracuje, podobně jako s úpletem. Tento materiál není vhodný na pásy, je moc hrubý a málo pruží.

4. Kočárkovina - můj nejoblíbenější materiál. Jedná se o 100% polyester, který se používá na šití vrchních částí kočárků. Je to pevný, odolný a i částečně nepromokavý materiál. Kapsičky, které jsem šila pro dceru vydrží i několik let, zejména ty na mobil, kde není okénko. S okénkem může vydržet méně, protože jsou tam více namáhané spoje. 

5. Softshell - tento materiál moc nepoužívám, protože z něho nejde ušít klasický pásek, který ke kapsičce šiju. Pokud by se vám tento materiál líbil, můžete si ho i tak vybrat, ale na pásek je nutné vybrat něco jiného do kombinace - plátno, kočárkovinu ap.

Jedná se o polyester se speciální membránou. Látka se dobře udržuje a je celkem odolná proti oděru.

Pokud je kapsička s okýnkem, doporučuji menší vzor - kytičky, hvězdičky ap. Vždycky se snažím vzor nějak napasovat na tu malou plochu, ale někdy tam toho moc nevejde.

Pokud si chcete vybrat přímo v eshopu s látkami, můžete zde.