Jakou látku vybrat?

1. Plavkovina - jedná se o pružný a příjemný materiál, který se používá na plavky. Tento materiál používám na pásy. Je ideální, pokud potřebujete pás v celku bez zapínání, protože se nevytahuje tak moc, jako úplet.

Materiál: 80%PAD+20%EA pruží do 4 stran

Gramáž: 170g/m² 

2. Úplet - je také pružný materiál, ale méně než plavkovina. Používá se například na výrobu triček. Je příjemný na tělo, pokud si vyberete možnost v celku, tak pás doporučuji spíše na spaní, hodně se vytáhne a při běžném nošení by mohl padat. Ideální je zvolit možnost na suchý zip nebo plastové patentky.

Dá se použít jak na pásy, tak i kapsičky (pouzdra na pumpu). V případě pouzder úplet vyztužím a tím udrží pevný tvar. Je to pak příjemné na holé tělo, ale rychleji se opotřebí než třeba kočárkovina. Běžně se z tohoto materiálu pouzdra nedělají.

Materiál: 95% bavlna, 5% elastan, jednolícní úplet - známená, že je to pružný materiál (základ je bavlna s příměsí elastanu pro pružnost. Čím víc elestanu, tím je pružnější. Jednolíc znamená, že je vzor pouze z jedné strany. Pokud by bylo uvedeno oboulíc - je vzor z obou stran látky).

Gramáž: 200 g/m2 - tento údaj znamená sílu materiálu. Čím vyšší údaj, tím silnější materiál.

 

3. Plátno - jedná se o tenčí bavlněný materiál (většinou 100% bavlna), který není pružný a na kapsičku ho musím vyztužit. Plátno není odolné vůči oděru a po praní se látka krčí a musí se vyžehlit. Tento materiál není vhodný na pásy.

 

3. Teplákovina - jedná se o hrubší materiál, který taky většinou pruží. Jak už název napovídá, používá se k výrobě tepláků, tak si můžete představit, její vlastnosti. Je příjemná na tělo. Na kapsičku se vyztuží, ale vzor se tím může mírně zdeformovat, látka se při šití může mírně napínat a také vzhled kapsičky nemusí působit profesionálně ušitý. Opravdu se s ní těžko pracuje, podobně jako s úpletem. Tento materiál není vhodný na pásy, je moc hrubý a málo pruží.

4. Kočárkovina - můj nejoblíbenější materiál. Jedná se o 100% polyester, který se používá na šití vrchních částí kočárků. Je to pevný, odolný a i částečně nepromokavý materiál. Kapsičky, které jsem šila pro dceru vydrží i několik let, zejména ty na mobil, kde není okénko. S okénkem může vydržet méně, protože jsou tam více namáhané spoje. 

5. Softshell - tento materiál moc nepoužívám, protože z něho nejde ušít klasický pásek, který ke kapsičce šiju. Pokud by se vám tento materiál líbil, můžete si ho i tak vybrat, ale na pásek je nutné vybrat něco jiného do kombinace - plátno, kočárkovinu ap.

Jedná se o polyester se speciální membránou. Látka se dobře udržuje a je celkem odolná proti oděru.

Pokud je kapsička s okýnkem, doporučuji menší vzor - kytičky, hvězdičky ap. Vždycky se snažím vzor nějak napasovat na tu malou plochu, ale někdy tam toho moc nevejde.

Pokud si chcete vybrat přímo v eshopu s látkami, můžete zde.

Zpět do obchodu